وبلاگ

حل مسئله، آخرین گام در کارآفرینی

مسئله
آموزش کودک و نوجوان

حل مسئله، آخرین گام در کارآفرینی

چرا توانایی حل مسئله مهم است؟
کودکانی که مهارت حل مسئله را نداشته باشند، زمانی که با مسئله ای رو به شوند ممکن است از اقدام جلوگیری کنند. آنها ممکن است به جای اینکه انرژی خود را برای حل مشکل بگذارند، وقت خود را صرف اجنتاب از این مسئله کنند.
برای تقویت توانایی حل مسئله روش هایی وجود دارد که در این پست به چند مورد آن اشاره می کنیم.

گام های دیگر:

پرورش خلاقیت، اولین گام در کارآفرینی

تصمیم گیری، گام دیگر در کارآفرینی

ایده پردازی، مهم ترین گام در کارآفرینی

1-حل مشکلات را تمرین کنید
هنگامی که برای فرزندتان مشکلی پیش می آید برای اینکه مشکل را برایشان حل کنید عجله نکنید. در عوض به آنها کمک کنید تا مراحل حل مسئله را طی کنند. فقط در صورت نیاز به کمک راهنمایی کنید، اما آن ها را تشویق کنید تا مشکلات را خودشان حل کنند.
اگر آن ها قادر به ارائه راه حل نیستند، وارد عمل شوید و به آن ها کمک کنید تا به چی فکر کنند، اما به طور کامل به آن ها نگویید که چه کاری باید انجام دهند.
2-بازی های معمایی
فرزندان را به انجام بازی های معمایی، فکری تشویق کنید.
بازی هایی مانند: پرتاب حلقه های هوش، بازی های دو بعدی ( پازل)، مکعب روبیک، دومینو مارپیچ، خمیربازی، پنتاگو، منچ و شطرنج.

حل مسئله

3-مرور مشکلات گذشته
زمانی که با مسئله ای مواجه می شوند از آن ها بخواهید تا از خودشان بپرسند “آیا قبلا با همچین مشکلی روبه رو شده ام؟ اگر آره، چگونه آن را حل کردم؟” به احتمال زیاد قبلا با موارد مشابه رو به رو شده اند و می توانند همان راهکار های قبل را دوباره استفاده کنند.
4-تمرکز روی راه حل
دانشمندان علوم مغز و اعصاب ثابت کرده اند که اگر روی مسئله تمرکز کنید، مغز شما نمی تواند راه حل پیدا کند. زیرا وقتی روی مسئله تمرکز می کنید احساسات منفی را در مغز فعال می کند. این احساسات راه حل های بالقوه را مسدود می کند.
از فرزند خود بخواهید زمانی که با مسئله رو به رو می شوند آرام باشند و تمرکز خود را روی راه حل منتقل کنند و به جای اینکه بگویند “چه اشتباهی رخ داده است” و “چه کسی مقصر است” بپرسند “از چه راه حل هایی می توانم استفاده کنم”
5-حل مسئله را بخشی از فرهنگ خانه خود کنید.
دشواری ها را تبدیل به سرگرمی کنید و برای حل آن از همدیگر کمک بگیرید و با نگرش مثبت به حل آن بپردازید.
6-داستان های مربوط به حل مسئله را باهم بخوانید.
داستان هایی وجود دارد شخصیت اصلی به مشکل برخورد می کند و با حفظ آرامش و استفاده از خلاقیت به حل آن می پردازد. برای الهام بخشیدن از این مدل داستان ها استفاده کنید.

حل مسئله

7-اجازه دهید شکست بخورند
در پست های قبل چندین بار این نکته را ذکر کردیم، شکست خوردن به آن ها کمک می کند تا راه حل های بهتری پیدا کنند. اگر نمی خواهیم فرزندانمان شکست بخورد، پس نمی خواهیم چیزی یاد بگیرند.
8-به طور مرتب از بچه های خود کمک بخواهید
اطمینان حاصل کنید که کودکان درک می کنند که شما به ظرفیت آن ها برای حل مشکلات احترام می گذارید. برای مثال ” من نمی دانم عید امسال چگونه می توانیم مخارج دید و بازید هارا به صرفه تر کنیم، شما چه راه حلی دارید؟”
ایده پردازی را به عنوان یک خانواده تمرین کنید. شما از میزان خلاقیت آن ها تعجب خواهید کرد.

منبع: 10Ways to Teach your Children to be Problem Solvers

نظر (2)

  1. حقیقتا این آموزشا برای کودک خیلی لازمه..
    ممنون از شما

  2. Mohammad Coder

    سلام خسته نباشید
    خیلی ممنون از مطالب مفیدتون 🙏🏻

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *