وبلاگ

تصمیم گیری، گامی دیگر در کارآفرینی

تصمیم گیری
آموزش کودک و نوجوان

تصمیم گیری، گامی دیگر در کارآفرینی

از جمله مهارت های مهم در کار آفرینی قدرت تصمیم گیری است چرا که کودکان برای موفقیت در زندگی حال و آیندشان نیاز به گرفتن تصمیم های درستی دارند، در این مقاله برای شما چند روش برای پرورش مهارت تصمیم گیری گردآوری کرده ایم.

همچنین بخوانید: پرورش خلاقیت، اولین گام در کارآفرینی

1- فرزندان را به استفاده از مهارت های تصمیم گیری تشویق کنید
مهارت های تصمیم گیری عبارت اند از:
  • چه تصمیمی باید گرفته شود
  • چه گزینه هایی وجود دارد
  • گزینه هارا ارزیابی کنید و بهترین را انتخاب کنید
  • طبق انتخاب خود عمل کنید و ببینید که چگونه کار می کند
در مورد مهارت های بالا بحث کنید و توضیح دهید که چگونه می توان از آنها در سناریو های روزمره استفاده کرد.
2- نظر آن ها را درباره تصمیمات روزمره بخواهید
کودکان را در تصمیمات خود بگنجانید و از آن ها راهنمایی بخواهید. مثلا درباره مدل لباس، انتخاب مکان برای تفریح، انتخاب فیلم و…  از آن ها سوال بپرسید و نظرشان را مورد اهمیت قرار دهید، سپس نکات منفی و مثبت هر پیشنهاد را مرور کنید تا کودک شما بیاموزد چگونه گزینه هارا بررسی کند و تصمیم درست بگیرد.
3- کودکان را به تعیین اهداف تشویق کنید
تعیین هدف یک مهارت حیاتی است که متاسفانه اغلب فراموش می شود.
توانایی تعیین اهداف اگر در سنین پایین آموزش داده شود، علاوه بر تمرکز، خودآگاهی و اعتماد به نفس را در حال و بزرگسالی افزایش می دهد.
چیزی به سادگی یادگیری زبان جدید، بازی های جدید ورزشی، یادگیری نواختن ساز موسیقی و… می تواند فرصت خوبی برای آموزش تعیین هدف به جوانان باشد.
این کار به فرزندان اجازه می دهد تا مسیر های یادگیری را نه تنها از لحاظ جسمی، بلکه از لحاظ اجتماعی و احساسی یاد بگیرند و تجربه کنند.
4- به کودکان اجازه اشتباه دهید
شما به عنوان والدین باید به فرزندتان اجازه دهید اشتباه کند نه اینکه آنها را از خطرات احتمالی محافظت کنید. وقتی کودکان از اشتباهات خود یک درس می گیرند، از تجربیات خودشان می آموزند و به یاد می آورند که دیگر آن ها را تکرار نکنند و مسئولیت کار خود را به عهده می گیرند.

تصمیم

5- بچه های خود را حداقل درروز مسئول یک کار قرار دهید
برای اینکه کودکان رشد کنند، باید مسئولیت پذیری را به آن ها یاد دهیم.
برای یادهی مسئولیت پذیری به کودکان هرگز زود نیست و حتی کودکان نوپا نیز پذیرای کارهای کوچک هستند.
سعی کنید به کودک دوساله کالایی مانند بطری آب یا فنجان بدهید و از آنها بخواهید در طول روز از آن مراقبت کنند.
6- بازی های فضای باز
بازی در فضای باز و زمین بازی کودکان را ترغیب می کند که در هنگام تعامل اجتماعی سریع تصمیم بگیرند. بنابراین آن ها تاکتیک هایی را توسعه می دهند تا شانس برنده شدن در یک بازی را بهبود بخشد. همچنین درمورد قوانین بازی و عواقب قانون شکنی تصمیم گیری می شود. چنین ورزش های سازمان یافته به کودکان کمک می کند تا درمیان دوستان یا تیم، پیشبینی کنند، تصمیمات ثانیه ثانیه بگیرند و مشکلات پیچیده را حل کنند.
کودکان هرروز در طیف وسیعی از تصمیمات قرار می گیرند. تصمیم گیری آنها به شدت تحت تاثیر ارزش ها و انتظاراتی است که از اطراف خود دارند، پس توانایی تفکر قبل از اقدام باعث می شود تصمیمات بهتری بگیرند.

تصمیم گیری

7- با کودک خود صحبت کنید
برقراری ارتباط آزاد برای والدین بسیار حیاتی است اما دستیابی به آن اغلب دشوار است.
زمانی که فرزندتان با شما صحبت می کند به آنها گوش دهید به علایق آنها احترام بگذارید و اجازه دهید با بهترین روش در مسیر مورد علاقه شان پیشرفت کنند.
زمانی که شما مانند یک دوست کنار فرزندتان باشید از تصمیم هایی که می گیرد آگاهی دارید و می توانید او را راهنمایی کنید تا تصمیم درست بگیرد.
8- آن ها را به سمت تصمیم گیری سوق دهید
به جای اصرار کردن به آنها، ” بیا، بیا، تصمیم خود را بگیر” سعی کنید به آن ها بفهمانید اگر تصمیم خود را نگیرند شما به جایشان تصمیم می گیرید. مثلا از آن ها بپرسید “آب پرتقال می خواهی یا شیرانبه؟” و اگر جوابی ندادند بگویید به نظر میرسید شیرانبه می خواهید، و مطمئن باشید آن ها فریادزنان می گویند: “من آب پرتقال می خواستم” . شما در جواب می توانید بگویید متاسفم انگار از تصمیم من ناامید شده اید، دفعه بعدی خودتان تصمیم بگیرید.
9- درمورد مسائل با آنها مناظره کنید
مناظره یک روش خوب برای تمرین تفکر انتقادی بحث و گفتگو است. وقتی به کودکان آزادی اختلاف نظر با یکدیگر داده می شود، تصمیم گیری را به نوعی تشویق می کند. از کودکان بخواهید تا نظر خود را درمورد هرمقاله از مجله یا روزنامه بیان کنند تا با درنظر گرفتن دلیل و چگونگی دوست نداشتن چیزی شروع به تجزیه تحلیل آن کنند.

منبع: Tips and Activities To Help Kids Develop Decision-Making Skills

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *